Profilaktyka
Zadbaj o pupila na codzień

Profilaktyka zdrowotna
Wykonujemy działania mające na celu zapobieganie chorobom, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie.
Wyróżniamy następujące fazy:
- profilaktyka wczesna – utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia
- profilaktyka pierwotna (I fazy) – zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie czynników ryzyka
- profilaktyka wtórna (II fazy) – zapobieganie konsekwencjom choroby poprzez jej wczesne wykrycie i leczenie (przesiewowe badanie skriningowe)
- profilaktyka III fazy – zahamowanie postępu choroby oraz ograniczenie powikłań
Odrobaczanie
Walka z pasożytami przewodu pokarmowego u psów i kotów jest równie ważna jak szczepienia profilaktyczne przeciw chorobom wirusowym, gdyż pasożyty bytując w przewodzie pokarmowym osłabiają odporność błony śluzowej przewodu pokarmowego i dają możliwość infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Szczególnie narażone na to są młode szczenięta i kocięta, gdyż nie każdy hodowca pamięta o odrobaczaniu ciężarnej suki/kotki – na 10 dni przed porodem, 10-14 dni po porodzie razem z młodymi, kolejny raz 4 tygodnie po porodzie i potem szczenięta/kocięta 1 raz na miesiąc, a dorosłe osobniki raz na 3 miesiące. Dodać należy, że zwierzęta przebywające nieprzerwanie w domu również powinny być tak często odrobaczane, gdyż właściciel może im dostarczać patogeny i jaja pasożytów, np. na butach lub ubraniu i zakażenie może nastąpić w domu u zwierzęcia, które w ogóle nie wychodzi na zewnątrz. Ze względu na bardzo bliski kontakt tych zwierząt z ludźmi ten aspekt higieniczny (częste odrobaczanie) odgrywa dużą rolę przede wszystkim w zapobieganiu zarażania się pasożytami przez dzieci, które nie zawsze pamiętają o tak podstawowym zabiegu higienicznym jak mycie rąk. Dlatego należy regularnie, nie mniej niż 4 razy w roku odrobaczać rutynowo dorosłe zwierzę, a młode zwierzęta jeszcze częściej, gdyż ich zdrowie jest warunkiem naszego zdrowia i zdrowia naszych dzieci.

Schemat odrobaczeń:
Schemat odrobaczania szczenięcia/kocięcia: Szczenię/kocię powinno się odrobaczyć już w pierwszych tygodniach życia. Przykładowy schemat obejmuje odrobaczenie preparatami w formie past, żelów, zawiesin w wieku 3 tyg., następnie 5 tyg., 7-8 tyg. oraz przynajmniej 1 raz w miesiącu do osiągnięcia 6 m-cy. Pamiętajmy że po pierwszych odrobaczeniach następuje seria szczepień ochronnych przeciwko chorobą wirusowym, a więc odrobaczania musza być wykonane przed szczepieniami a następnie pomiędzy nimi. Preparaty w tabletkach zazwyczaj podaje się po ukończeniu 8 tyg. życia. Są one z reguły silniejsze od zawiesin więc trzeba pamiętać o odpowiednim dawkowaniu.
Schemat odrobaczania psów i kotów dorosłych:
Dorosłe osobniki odrobaczamy co 3 a najrzadziej co 6 miesięcy. Pamiętajmy że w porze letniej (po wyjazdach wakacyjnych spacerach po lesie ) psa czy kota należy odrobaczać częściej A W OKRESIE zimowym można czas między odrobaczeniami trochę wydłużyć. Koty trzymane w domach należy również odrobaczać co 3-6 miesięcy.